Serdecznie zapraszamy nowe osoby na przesłuchanie do Chóru Mieszanego Klaster, które odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18:30 (z wyjątkiem 3.10)
Próby mamy raz w tygodniu od 18:30 do 21:00, na które przygotowujemy się wstępnie samodzielnie, pracując z samouczkami dźwiękowymi (jezeli ktoś nie czyta nut). Koncerty staramy się organizować w weekendy, ponieważ zdecydowana większość pracuje zawodowo i nie może "urywać się" na koncerty przed południem w dni robocze.
Skąd wzięła się nasza nazwa - Klaster? Wikipedia podaje polski odpowiednik tego słowa - zgęstek oraz definicję - zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy. Pojęcia tego używa się między innymi w ekonomii, w fizyce, chemii, informatyce i innych dziedzinach nauki. Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień.
Ta nazwa zobowiązuje - łączymy ludzi z różną historią chóralną. Wielu z nas śpiewa w chórach prawie od dziecka. Nie będziemy oczywiście nikomu liczyć lat, ale chcemy przynajmniej wymienić zespoły chóralne, czasem już nieistniejące, których historia jest też częściowo naszą historią, ponieważ byliśmy z nimi związani przez wiele lat. Są to (w kolejności alfabetycznej):
- Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Bielski Chór Kameralny
- Canticorum
- Chór Kameralny "Passionata"
- Chór Młodzieżowy "Bel Canto"
- Collegium Cantorum
- Collegium Musicum
- Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Resonans con tutti
Ta różnorodność doświadczeń życiowych i muzycznych dodaje naszemu Klastrowi kolorytu.
Zapraszamy więc wszystkich, którzy w pewnym życiowym momencie musieli opuścić swoje chóry i teraz brakuje im śpiewania - każdy z Was znajdzie tu swoje miejsce.