Chór Klaster tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego. To nasze hobby i sposób na życie.
Śpiewając zapominamy o problemach lokalnych i globalnych.
Stres znika, a my zatapiamy się w świecie dźwięków i słów i wysyłamy w kosmos pozytywną energię z życzeniem, aby trafiła do potrzebujących.
Skąd wzięła się nasza nazwa - Klaster? Wikipedia podaje polski odpowiednik tego słowa - zgęstek, oraz definicję - zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy. Pojęcia tego używa się między innymi w ekonomii, w fizyce, chemii, informatyce i innych dziedzinach nauki. Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień.
Ta nazwa zobowiązuje - łączymy ludzi z różną historią chóralną. Wielu z nas śpiewa w chórach prawie od dziecka. Nie będziemy oczywiście nikomu liczyć lat, ale chcemy przynajmniej wymienić zespoły chóralne, czasem już nieistniejące, których historia jest też częściowo naszą historią, ponieważ byliśmy z nimi związani przez wiele lat. Są to (w kolejności alfabetycznej):
- Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Bielski Chór Kameralny
- Canticorum
- Chór Dominanta Akademii Ekonomicznej w Krakowie
- Chór Filharmonii Śląskiej
- Chór Filharmonii Opolskiej
- Chór Iterum z Będzina
- Chór Kameralny Passionata
- Chór Młodzieżowy Bel Canto
- Collegium Cantorum
- Collegium Musicum
- Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Muzealny Chór Społeczny
- Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
- Zabrzański Chór Młodzieżowy im. G.N. Kroczka Resonans con tutti
- Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
Różnorodność doświadczeń życiowych i muzycznych dodaje naszemu Klastrowi kolorytu.
Nasz chór powstał w listopadzie 2016 roku. W skład chóru wchodzą osoby różnych zawodów i studenci różnych kierunków: są wśród nas m.in. architekci, nauczyciele, inżynierowie, projektanci, prawnicy, przedsiębiorcy i księgowi. Jest nas około trzydziestki, ale dążymy do osiągnięcia około 40-osobowego składu wykonującego zróżnicowany repertuar na wysokim poziomie. Dlatego mamy jeszcze wolne miejsca, szczególnie wśród panów.
Ponieważ jest to chór dla zapracowanych i próby są tylko raz w tygodniu, w dużej mierze opieramy działalność na samodzielnej pracy chórzystów: przed próbą są wysyłane mailem nuty oraz samouczki głosowe do przygotowania w domu i na próby przychodzimy wstępnie przygotowani. Wprowadza to zupełnie inną jakość pracy na próbach w porównaniu do czytania utworów na próbach i jak do tej pory działa bardzo dobrze, ku zachwytowi i chórzystów, i dyrygenta!
Oprócz prób repertuarowych prowadzone są lekcje emisji indywidualnej, aby wyrównać brzmienie zespołu.
Na początku działalności gościnę znaleźliśmy w pięknym i zabytkowym budynku - dawnym "Domu Kawalera" dzięki uprzejmości i życzliwości Stowarzyszenia Kopalnia Sztuki zrzeszającego grupę entuzjastów rozwoju kultury regionu i ochrony dziedzictwa techniki oraz architektury poprzemysłowej. Przez kilka lat próby odbywały się na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta 40.
Obecnie próby odbywają się również w Zabrzu, tym razem na terenie rewitalizowanej aktualnie Elektrociepłowni Zabrze, w dawnym kinie zakładowym "Energetyk", o którym nie wiedział nikt poza załogą elektrociepłowni i dlatego nasza siedziba może wydawac sie nieco zaskakująca. Jednak jest tam dużo miejsca, bardzo dobra akustyka i scena, dzięki czemu możemy tam organizować koncerty (pierwszy koncert na tej scenie odbył się 21 grudnia 2023 r. )
Prowadzimy stały nabór - czekamy na nowych członków w każdy czwartek o godzinie 18:30
A publiczność prosimy o nieustające wsparcie - tak emoclonalne, jak i finansowe: Można przekazywać nam 1,5% podatku, podając KRS 0000507234 i Cel szczegółowy: 35198. Z góry dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich naszych Sympatyków!