Udział w tym wielkim wydarzeniu był konsekwencją kilkunastoletniej współpracy Chórtowni z Chórem Młodzieżowym "Rapsodia" z Kiszyniowa, którego kierownikiem artystycznym jest Natalia Barabanszczikowa. Nasz chór również przyjmował Rapsodię w Zabrzu w 2017 roku
Chórtownia nie ma własnego chóru (chociaż tak zostało to uwiecznione na afiszu - "Ansambl Chórtownia" ;) ), więc nasza skromna delegacja składała się z członków naszego Chóru Mieszanego Klaster oraz Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej. Po kilku próbach pod kierunkiem prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody byliśmy gotowi pokazać polską muzykę chóralną w Mołdawii. Wybraliśmy kilka utworów, które lubimy najbardziej lub jesteśmy z nimi szczególnie związani emocjonalnie. Na więcej nie było czasu w bardzo nasyconym programie festiwalu.
I tak w Teatrze Dramatycznym im. Czechowa w Kiszyniowie, podczas 4-godzinnego koncertu galowego zabrzmiała niezmiennie wywołująca ciarki na plecach zarówno wykonawcom, jak i publiczności "Modlitwa o pokój" skomponowana przez nieżyjącego już niestety gliwiczanina Norberta Blachę oraz "Koziery" Franciszka Rylinga. Wraz z naszymi przyjaciółmi z "Rapsodii" zaśpiewaliśmy też "Szła dzieweczka do laseczka" w opracowaniu Antoniego Grefa, który to utwór został specjalnie zamówiony na tę okazję przez Natalię ;) Następnego dnia, podczas koncertu "Słowiańska Rapsodia" w AMO (Бюро межэтнических отношений - Правительство республики Молдова) w Kiszyniowie, oprócz powyższych utworów wykonaliśmy m.in. "Już się zmierzcha" Wacława z Szamotuł, jako przykład polskiej muzyki dawnej, "Sicut lilium inter spinas" Marka Raczyńskiego (utwór współczesny) oraz zestaw utworów pretendujących do kanonu "pieśni chóralnych masowego rażenia", czyli kilka pieśni śląskich w opracowaniu Norberta Kroczka.
Festiwal "Razem w XXI wieku" (ros. "Вместе в XXI веке") zwykle odbywa się w bułgarskiej Kamczii, którą odwiedziło już kilkanaście polskich chórów, ale tym razem wyszedł poza granice Bułgarii. Powód był bardzo dobry: 20-lecie wspomnianego wyżej chóru "Rapsodia" oraz 30-lecie Chóru Weteranów Sektora Botanika w Kiszyniowie, prowadzonego również przez Natalię Barabanszczikową. Inicjatywę tę poparł sam prezydent Mołdawii, Igor Dodon, powodując, że wydarzenie to stało się w naszym odczuciu niemalże świętem narodowym.
Więcej o tym fantastycznym festiwalu można przeczytać w Chórtowni, a my zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć...