I stało się! Sezon artystyczny 2024/2025 Chóru Mieszanego „Klaster” został zainaugurowany. Oficjalnie otworzył go nasz Maestro Łukasz podczas pierwszej próby. Z założeniami jak będzie on wyglądał, mieliśmy okazję zapoznać się już wcześniej tj. jeszcze w sierpniu kiedy to na naszym grupowym Messengerze zamieścił on obszerną informację na ten temat. W porównaniu do wcześniejszych sezonów ten został szczegółowo „rozpisany” byśmy wiedzieli czego możemy oczekiwać np. na próbach (czyli jakie utwory i kiedy będziemy ćwiczyć), czy w jakich ewentualnie koncertach i konkursach weźmiemy udział (tak byśmy mogli zaplanować sobie czas wolny od obowiązków czy to służbowych czy innych). Sezon podzielony jest na dwa semestry. Pierwszy od 1 września 2024 r. do 30 stycznia 2025 r., drugi od 31 stycznia do 3 lipca 2025 r. Nowością będą tzw. warsztaty stacjonarne jako dodatkowy czas na lepsze poznanie swoich możliwości głosowych i szlifowanie nowych utworów. Uczestnictwo w nich będzie miało wagę 3 prób. Dla przypomnienia – dzień takiego warsztatu rozpoczynamy o 10.00 i kończymy o 17.00-18.00 (z tzw. przerwami biologicznymi i obiadową). Pierwsze już 21 września br. w naszej sali prób i w gliwickim „Mrowisku”. Nadal obowiązują „Samouczki”, dzięki którym samodzielnie przygotowujemy się do prób. W danym semestrze obowiązuje pełny repertuar od pierwszej do ostatniej próby (szczegóły na klastrowym Messengerze w zakładce „Aktualności”). Nowością także jest to, że gdy na próbie będzie obecna mniej niż połowa składu, zamiast próby repertuarowej odbędą się warsztaty wokalne lub inna forma pracy. Poszczególne głosy w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą zwracać się do swoich „głosowych”. Dla przypomnienia są to: dla sopranów Ola W. dla altów Monika, tenorów Marek P. i basów Jacek. Nie rezygnujemy z warsztatów wyjazdowych. Tak jak w poprzednich sezonach będą dwa (jesienią i wiosną). Jesienny już od 4 do 6 października br.
Tyle tytułem przypomnienia tego co każdy z nas znajdzie na „Aktualnościach”. Co do pierwszej próby po wakacjach. Widać (i słychać) było, że bardzo stęskniliśmy się za wspólnym śpiewaniem. Jednak zanim „przeczytaliśmy” trzy nowe utwory kolędowe, Ania B. poprowadziła z nami krótkie ćwiczenia oddechowe metodą Butejki. I to kolejna nowość, która ma na stałe zagościć na naszych próbach. Przeczytaliśmy i zaśpiewaliśmy także dwa utwory armeńskie, które zaprezentujemy już w najbliższą niedzielę 15 września br. podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Katowicach. Na koniec przypomnieliśmy sobie nasz repertuar konkursowy. Jak na zaśpiewany „z marszu” tj. po dwumiesięcznej przerwie nie było źle. Oczywiście trzeba dążyć do doskonałości i tak też zamierzamy działać by ją osiągnąć.
Przed nami pracowity czas. Dzięki wyznaczonym przez Radę Artystyczną Zespołu Klaster kierunkom wiemy dokąd zmierzamy w tym sezonie. Fundament już jest, teraz od nas zależy jak solidny „chórowy gmach” wspólnie zbudujemy. Jestem przekonany, że będzie on nie tylko mocny ale i piękny. Tak więc wszyscy zakasujemy rękawy i do roboty!
Wincenty Bryński